PAdESŹródło: Pexels.com

Podpisy elektroniczne są uważane za rozwiązanie przyszłościowe, które w przeciągu kilkunastu lat całkowicie zdominuje procesy administracyjne. Coraz więcej dokumentów jest dystrybuowanych w rozszerzeniu .PDF oraz .DOCKX. Przez to własnoręczne ich podpisywanie się staje się rzadkością.

Większość spraw rządowych można rozwiązać przy użyciu platformy elektronicznej, która jest połączona z Profilem Zaufanym. Podobny trend można zaobserwować również w prywatnej branży biznesowej, w której na każdym kroku można spotkać się z formatami PAdES, XAdES oraz CAdES.

Dlaczego warto wybrać elektroniczną wersję podpisu? Który rodzaj będzie najwygodniejszy w w przypadku konkretnego przedsiębiorstwa?

PAdES, XAdES i CAdES – dlaczego warto wprowadzić podpis elektroniczny?

Postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej działalności przenosi się do strefy internetowej. Jeszcze kilkanaście lat temu każda usługa, świadczenie i umowa były zawierane w „rzeczywistym” miejscu i czasie. Zakupy internetowe były wówczas melodią przyszłości, która w Europie Centralnej nie cieszyła się dużą popularnością.

Obecnie niemal każdy rodzaj przedsiębiorstwa może działać w przestrzeni internetowej. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie na wynajmie lokalu i transporcie. Zapotrzebowanie na autentyczny i weryfikowalny podpis elektroniczny było związane z chęcią zawierania w ten sposób coraz ważniejszych umów.

Co umożliwiają formaty PAdES, XAdES i CAdES?

XAdES
Źródło: Pexels.com

Formaty PAdES, XAdES i CAdES pozwalają zatwierdzić określony dokument lub zbiór danych swoim unikatowym podpisem. Dzięki niemu cały dokument jest odpowiednio chroniony. Nie wszystkie z nich mają formę klasycznego wzoru imienia i nazwiska, jednak cel jest w pełni zachowany.

Elektroniczny podpis to niemożliwe do obejścia zabezpieczenie. Potwierdza zatwierdzenie danej umowy lub zakupienie konkretnej usługi. Niezależnie od charakteru przedsiębiorstwa warto zdecydować się na udostępnienie swoim klientom i konsumentom jednego z systemów podpisów elektronicznych. Głównymi odbiorcami większości usług są bowiem osoby urodzone po 1990 roku – pozytywnie nastawione do nowinek technologicznych i rozwiązań tego typu.

PAdES, czyli podpis elektroniczny dla dokumentów PDF

Istnieją trzy najważniejsze formaty podpisów elektronicznych. PAdES, XAdES i CAdES różnią się od siebie ilością utworzonych plików źródłowych i rozszerzeniem obsługiwanych danych. P

AdES to skrót od PDF Advanced Electronic Signature. Jego największą zaletą jest całkowita integracja z treścią dokumentu. Umowa i podpis danej osoby są zapisywane w jednym pliku, który może być wygodnie przesłany do odbiorcy. Jest to najważniejsza różnica pomiędzy formatami PAdES i XAdES. Dodatkowo format ten obsługuje rozszerzenie .PDF, które jest najczęściej używanym rodzajem dokumentów w Internecie.

PAdES umożliwia również weryfikację i dalsze korzystanie z podpisanych dokumentów przy pomocy prostych narzędzi oraz programów. Modyfikacja zatwierdzonej w ten sposób umowy jest natomiast praktycznie niemożliwa. Zabezpiecza to strony porozumienia przed przypadkowym wstawieniem do treści niekorzystnych zapisów lub dokonaniem istotnych zmian. Stworzony w ten sposób dokument może zostać swobodnie podpisany w formacie PAdES – jego edycja jest natomiast utrudniona.

XAdES – alternatywny sposób podpisywania dokumentów

XAdES to skrót od XML Advanced Electronic Signature, czyli rodzaj podpisu obsługujący inne rozszerzenie niż PAdES. Różnic pomiędzy tymi formatami jest jednak znacznie więcej. XAdES tworzy dwa pliki źródłowe – oryginalny dokument i osobny podpis elektroniczny.

Rozwiązanie to z pozoru wydaje się niewygodne, ponieważ istnieje większe ryzyko rozdzielenia lub usunięcia jednego z plików. W rzeczywistości XAdES umożliwia przyporządkowanie więcej niż jednego podpisu do dokumentu, zapisanie w kodzie źródłowym podpisu szczegółów oryginalnego pliku oraz jego edytowanie w późniejszym czasie.

XAdES jest zatem polecany prywatnym przedsiębiorcom, którzy potrzebują rozszerzenia podstawowych opcji podpisu elektronicznego. Umowy i dokumenty podpisane w formacie XAdES można dodatkowo swobodnie interpretować w programach analitycznych. Jest to możliwe dzięki ich uporządkowanej strukturze. XAdES pozwala jednocześnie na elektroniczne podpisywanie dokumentów posiadających rozszerzenie inne niż .PDF.

CAdES, czyli podpis elektroniczny dla baz danych

CAdES to najbardziej złożony rodzaj podpisu elektronicznego. Polega on podpisywaniu danych o charakterze binarnym. Z tego powodu rzadko używa się go do zatwierdzania zwykłych umów lub dokumentów tekstowych.

CAdES to najwygodniejszy sposób pozostawiania unikatowej sygnatury pod danymi w tabelach. Jest stosunkowo mało popularny wśród małych przedsiębiorców, jednak duże firmy chętnie wykorzystują ten rodzaj podpisu elektronicznego. Dużą zaletą jest niewielka ilość miejsca zajmowanego przez sam podpis, co jest wynikiem dużej kompresji gromadzonych danych. CAdES to metoda przeznaczona dla przedsiębiorstw, w których ilość wykorzystywanych w ten sposób danych jest znaczna.

By adminwf

One thought on “Podpis PAdES, XAdES, CAdES – który format wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *