Kobieta na emeryturzeŹródło: Pexels.com

Indywidualne zainteresowania, sytuacja życiowa, czy możliwości rozwoju doprowadzają do sytuacji, w której każdy z nas wybiera określoną ścieżkę zawodową. Niezależnie od tego, czy w naszej pracy czujemy się spełnieni, czy też nie, staramy się zarabiać pieniądze, dzięki którym jesteśmy w stanie sfinansować nasze potrzeby i pragnienia. Poza tym, pracujemy na naszą przyszłą emeryturę, która będzie wypłacana nam w momencie, gdy przestaniemy być aktywni zawodowo.

Jednocześnie, system emerytalny w naszym kraju definiuje pewne obostrzenia, które uprawniają nas do otrzymania tego świadczenia. A jak jest w innych krajach Starego Kontynentu? Sprawdźmy powszechny wiek emerytalny w Europie.

Pojęcie emerytury w Polsce

Emerytura jest pojęciem, które wywołuje niemałe emocje, nie tylko w naszym kraju. Niezależnie od tego, możemy znaleźć różnorodne definicje, które określają ją w profesjonalny sposób. Wydaje się, że polska charakterystyka jest zbliżona do tej stosowanej w innych krajach Europy. Jednak na potrzeby niniejszego artykułu skupimy się na przytoczeniu zagadnienia, jakie obowiązuje w świetle polskiego prawa.

W ślad za tym, emeryturę należy definiować jako świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonemu, który spełnił określone warunki, aby je otrzymywać. Mamy tu na myśli przede wszystkim osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, czy złożenie wniosku o wypłatę. Nie bez znaczenia jest również charakter pracy. Osoby pracujące w szczególnych warunkach mogą z reguły liczyć na wyższą kwotę świadczenia.

Co ważne, różnorodny wiek emerytalny w Europie, który jest również jednym z czynników w naszym kraju powoduje, że dyskusja na temat tego świadczenia jest zdecydowanie ciekawsza.

Wiek emerytalny w Polsce

W naszym kraju każdy obywatel po spełnieniu przytoczonych warunków ma prawo do otrzymania emerytury. Warto zauważyć, że z racji na dokonujące się w ostatnich kilkudziesięciu latach zmiany, świadczenie jest wypłacane na podstawie różnych zasad.

Wysokość emerytury

Wysokość emerytury dla osób, które urodziły się przed 1949 rokiem jest określona przez staż pracy oraz wysokość zarobków z wybranych okresów. Z kolei w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948r. świadczenie jest ustalane na podstawie kapitału zgromadzonego na indywidualnym koncie ubezpieczonego.

Niezależnie od tego, wspomniane czynniki nie mają wpływu na wiek emerytalny w Polsce. I chociaż tutaj mieliśmy również do czynienia z wieloma zmianami, to obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co więcej, w kuluarach mówi się o zmianie tego trendu. Analizowany jest pomysł tzw. emerytury stażowej, która być może w przyszłości wywróci obecny system do góry nogami.

Emerytura w Niemczech

Wiek emerytalny
Źródło: Pexels.com

Odejdźmy teraz od naszego kraju i skupmy się na tym, jak kształtuje się wiek emerytalny w Europie. Na pierwszy plan weźmiemy naszych zachodnich sąsiadów – Niemcy. Temat wieku emerytalnego wydaje się tu być tak samo żywy, jak i w Polsce. Co więcej, dyskusja nabiera jeszcze większego tempa za sprawą panującej obecnie galopującej inflacji.

Co ciekawe, mamy tutaj również do czynienia z nachodzącymi na siebie przepisami emerytalnymi. Wiele zależy od daty urodzenia. Osoby, które osiedliły się w Niemczech przed 31 grudnia 1990 roku podlegają porozumieniu emerytalnemu z 1975 roku. Pozostali korzystają ze świadczeń na mocy prawa Unii Europejskiej.

W 2021 roku średni wiek emerytalny w Niemczech wynosił 64,05 lat dla mężczyzn i 64,18 lat dla kobiet. Patrząc z perspektywy obowiązujących przepisów prawnych o emeryturę mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 67 lat niezależnie od płci.

Emerytura w Holandii

Pojęcie emerytury w Holandii jest nieco szersze. Przede wszystkim możemy mówić o tzw. AOW, czyli rodzaju emerytury socjalnej, która należy się każdemu mieszkańcowi, niezależnie od osiąganych dochodów. Aby jednak ubiegać się o to świadczenie należy spełniać poniższe kryteria:

  • zamieszkiwanie na terenie Holandii między 15. a 65. rokiem życia,
  • ukończenie 65 lat,
  • posiadanie ubezpieczenia z tytułu AOW.

Co ciekawe, o taki rodzaj emerytury mogą ubiegać się również osoby, które pracowały w Holandii tylko przez pewien okres czasu. Jest to jednak rozpatrywane indywidualnie.

Poza tym, holenderski system emerytalny oferuje inne rodzaje emerytur, takie jak np. VUT. Abstrahując od tego, obecny wiek emerytalny wynosi 66 lat i 4 miesiące. 

Emerytura we Francji

Przyjrzyjmy się teraz Francji, która równie często bywa kierunkiem pracy Polaków. Tamtejszy system emerytalny przeszedł dość sporą reformę w 2010 roku. Francuski rząd, w myśl nowych przepisów, postanowił podwyższyć wiek emerytalny z 60 do 62 lat. Nie ma tutaj znaczenia, czy osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia jest kobietą, czy mężczyzną.

Co ciekawe, Francuzi z ponad 40-letni stażem pracy mogą ubiegać się o najwyższe dostępne świadczenie. Generalnie rzecz biorąc francuski system emerytalny wyodrębnia dwa rodzaje świadczeń emerytalnych: podstawowe oraz pracownicze.

Emerytura w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania, pomimo niedawno Brexitu, radzi sobie nie najgorzej. Czy to samo można powiedzieć o tamtejszych emerytach? Rząd gwarantuje najniższe, gwarantowane świadczenie, które jest dostępne dla osób z minimalnym stażem pracy 35 lat. Wynosi ono 179,60 funtów tygodniowo, co miesięcznie daje kwotę niespełna 1000 funtów.

Wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 66 lat zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Niestety, obywatele nie mają powodów do zadowolenia. Wartości te mają niebawem ulec zmianie. Finalnie, w 2028 roku, osoba chcąca otrzymywać świadczenie emerytalne będzie musiała ukończyć 68 lat.

Emerytury w pozostałych państwach Europy

Do tej pory skupiliśmy się na najbardziej popularnych państwach w Europie, które jednocześnie są częstym kierunkiem w poszukiwaniu pracy przez Polaków. Europa to jednak zdecydowanie większy kontynent. Każde z państw rządzi się swoimi prawami w odniesieniu do systemu emerytalnego.

Poniżej skupimy się na kolejnych, wybranych państwach i w syntetyczny sposób przedstawimy obowiązujący w nich powszechny wiek emerytalny:

  • Portugalia – 66 lat dla kobiet i mężczyzn
  • Szwajcaria – 65 lat dla kobiet i mężczyzn
  • Belgia – 67 lat dla kobiet i mężczyzn
  • Chorwacja – 67 lat dla kobiet i mężczyzn
  • Grecja – 67 lat dla kobiet i mężczyzn
  • Hiszpania – 67 lat dla kobiet i mężczyzn
  • Irlandia – 68 lat dla kobiet i mężczyzn
  • Norwegia – 67 dla kobiet i mężczyzn

By adminwf

One thought on “Ile wynosi wiek emerytalny w poszczególnych państwach w Europie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *