Waloryzacja emeryturŹródło: Pexels.com

Waloryzacją emerytur nazywamy dostosowanie wysokości tego świadczenia do aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie. Brak takiego mechanizmu sprawiałby, że renty i emerytury z czasem przedstawiałaby coraz niższą wartość. Ile wyniosła waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku?

Podwyżki rent i emerytur w 2022 roku

Waloryzacja emerytur i rent ma miejsce dnia 1 marca każdego roku. To właśnie wówczas wypłacane są pierwsze emerytury po ich dostosowaniu do realiów obecnego roku. Ogłoszenie wskaźnika waloryzacji ma miejsce jednak kilka miesięcy wcześniej. Zwyczajowo przyjęło się, że początek roku kalendarzowego przynosi informację o przyszłych zmianach. W 2022 roku wskaźnik ten wyniósł 107%.

Co oznacza ta liczba?

Od dnia pierwszego marca 2022 roku wysokość emerytur i rent zostanie zwiększona o 7 procent. Zgodnie z tym wskaźnikiem najniższą możliwą emeryturą będzie świadczenie w wysokości 1217 złotych i 98 groszy netto (1338 złotych i 44 groszy brutto). Zmiana wysokości świadczenia obliczana jest na podstawie kwot brutto. I to właśnie wysokość tego świadczenia sumowana jest z konkretnym odsetkiem, który przypadł na dany rok.

Od czego zależy wysokość świadczeń emerytalnych?

Sposób obliczania świadczenia emerytury po waloryzacji nie budzi większych kontrowersji. Jednak dla wielu seniorów niezrozumiała pozostaje kwestia obliczania wcześniej wspomnianego czynnika.

Na waloryzację świadczeń emerytalnych ma wpływ ogólna sytuacja gospodarcza i ekonomiczna w kraju. Średnia rocznego wzrostu cen towarów i usług wpływa w bezpośredni sposób na zmianę wysokości emerytur i rent. Dla przykładu obserwowane w ostatnich miesiącach znaczne podwyżki cen podstawowych produktów spożywczych przyczyniają się do uzyskania dodatniego wskaźnika waloryzacji.

Podwyżki świadczeń senioralnych są również związane z wysokością średniego wynagrodzenia w kraju. W obrębie badań statystycznych wyróżnia się również pojęcie inflacji emeryckiej. Za jego definicją kryje się zestawienie ogólnej inflacji kraju i tej, która dotyka emerytów. Z tego powodu analizowane są również zmiany w cenach produktów i usług, z których korzystają osoby pobierające świadczenie emerytalne. Wzrost każdego z wymienionych czynników wpływa na wyższy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, a tym samym zwiększenie otrzymywanych świadczeń.

W jaki sposób samodzielnie obliczyć wysokość emerytury po waloryzacji?

Podstawą do samodzielnego obliczenia wysokości emerytury po waloryzacji jest jej oficjalny wskaźnik na dany rok. W 2022 wyniósł on 7 procent. Dlatego w pierwszym etapie dokonywania rachunków należy pomnożyć wartość brutto emerytury z poprzedniego roku przez współczynnik 0,07. Otrzymana suma to różnica wysokości świadczenia pomiędzy rokiem ubiegłym a obecnym.

Dokładną wartość emerytury można w łatwy sposób otrzymać dodając różnicę do wysokości zeszłorocznego świadczenia. Identyczne wyniki otrzyma osoba, która w pierwszym etapie pomnoży zeszłoroczną wartość brutto przez współczynnik 1,07.  Watro jednak pamiętać, że otrzymane wyniki to wartości brutto.

Dokonując dalszych rachunków każdy senior otrzyma wielkość swojej emerytury po tegorocznej waloryzacji. Dla przykładu osoby, które otrzymywały w 2021 roku emeryturę w wysokości 2000 złotych brutto mogą obecnie spodziewać się świadczenia wynoszącego 1947 złotych na rękę. Dodatni współczynnik waloryzacji sprawia, że zauważalną podwyżkę zaobserwuje każdy świadczeniobiorca.

Jakiej waloryzacji emerytur i rent można spodziewać się w 2023 roku?

Kobieta przebywająca na rencie
Źródło: Pexels.com

Jeszcze wyższego wskaźnika waloryzacji rent i emerytur można spodziewać się w 2023 roku. Zgodnie z pierwszymi prognozami świadczeniobiorcy mogą liczyć na emerytury brutto wyższe o blisko 10 procent. Oczywiście decydującą rolę w obliczaniu wysokości emerytur mają oficjalne dane rządowe. Jednak zwiększająca się inflacja praktycznie gwarantuje kolejny wzrost wysokości tych świadczeń.

Czy waloryzacja emerytur chroni świadczeniobiorców przed aktualnym stanem gospodarki?

Sporym zaskoczeniem był ogłoszony w 2022 roku wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z niezależnymi prognozami wartość ta miała być jeszcze wyższa, co w praktyce przekładałoby się na większe świadczenia dla emerytów i rencistów. Wiele osób wskazuje na niewystarczający poziom rekompensaty, którą w założeniu ma gwarantować coroczna waloryzacja.

Dostosowanie wysokości świadczeń jest dla wielu emerytów niewystarczające do zapobiegnięcia odczucia skutków inflacji. Wzrost cen podstawowych produktów spożywczych przekracza kilkukrotnie różnice w świadczeniach. Z tego powodu emeryci są grupą społeczną szczególnie narażoną na problemy ekonomiczne.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość wprowadzenia dwóch waloryzacji emerytur w danym roku kalendarzowym. Sytuacje takie mają miejsce szczególnie wtedy, kiedy inflacja przekracza 10 procent. Obecnie rząd nie zapowiedział drugiej waloryzacji w 2022 roku – opcja taka jest jednak możliwa. Dlatego należy poczekać na ostateczne analizy i podjęcie ostatecznej decyzji przez Minister pracy, rodziny i polityki społecznej.

By adminwf

One thought on “Ile wynosi podwyżka emerytury? O waloryzacji rent i emerytur”
  1. Wolałabym się w temacie podwyżek emerytur nie wypowiadać. Moja babcia mimo podwyżek i waloryzacji dostaje śmiesznie małe pieniądze. Ja nie wiem jak tym starszym osobom ma to wystarczyć na życie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *