Kilka kryptowalut rozsypanych na czernym tle

Przez ostatnie lata waluty cyfrowe stały się tak popularne, że istnieje naprawdę niewielkie prawdopodobieństwo, aby ktoś nigdy o nich nie słyszał. Interesują Cię najbardziej znane kryptowaluty, jak choćby bitcoin czy ripple? Chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej? Świetnie się składa, bo właśnie w tym artykule poznasz top 8 najpopularniejszych kryptowalut na rynku.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne waluty wykorzystywane głównie w internecie. Mogą służyć do nabywania produktów i usług, choć na ogół bywają traktowane jako przedmiot inwestycji. Ich główną cechą charakterystyczną jest brak fizycznej postaci.

Te wirtualne pieniądze zostały utworzone na bazie algorytmu. Zapewniają wysokie bezpieczeństwo transakcji dzięki cyfrowemu szyfrowaniu zwanemu kryptografią (stąd wziął się początek ich nazwy – krypto). Zdecydowana większość walut cyfrowych funkcjonuje dzięki technologii blockchain, czyli łańcuchu bloków. Składa się on z osobnych bloków, które są połączone, co umożliwia im zapisywanie poszczególnych transakcji.

Warto wiedzieć, że kryptowaluty nie są kontrolowane przez żadne scentralizowane instytucje. Tym, co w głównej mierze odróżnia je od tradycyjnych pieniędzy, jest właśnie zdecentralizowany system. Można się domyślać, że jest to nadrzędny powód tak dużego zainteresowania kryptowalutami.

Kryptowaluty a waluty fiat – czym się różnią?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są w ogóle waluty fiat. Są to pieniądze fiducjarne, czyli legalne środki płatnicze w danym kraju, np. złoty czy euro. Przejdźmy więc do różnic występujących pomiędzy kryptowalutami a tradycyjnymi pieniędzmi. Podzielę to na następujące kategorie:

  • stabilność – kryptowaluty nie są stabilne ze względu na wahania notowań, pieniądz jest utrzymywany na jednolitym poziomie,
  • czas transakcji – transakcje kryptowalutowe przebiegają praktycznie natychmiast – w odróżnieniu od pieniężnych, którym zajmuje to zdecydowanie więcej czasu,
  • forma – cyfrowe waluty nie występują w fizycznej postaci (oprócz monet kolekcjonerskich), a pieniądze tradycyjne jak najbardziej,
  • bezpieczeństwo – w przypadku transakcji kryptowalutowych jest ono nieporównywalnie większe,
  • dane właściciela – kryptowaluty gwarantują anonimowość, która w przypadku pieniądza nie istnieje,
  • kontrola – w przypadku kryptowalut mamy do czynienia ze zdecentralizowanym systemem, który nie podlega nadzorowi, podczas gdy nad klasycznymi pieniądzmi czuwają instytucje finansowe, są też zależne od gospodarki światowej.

Jak wygląda rynek kryptowalut?

Pierwsza kryptowaluta (czyli bitcoin) została wprowadzona w 2009 r. Jednak do dzisiaj rynek kryptowalut nie jest dojrzały, mimo że stworzono już tysiące cyfrowych aktywów.

Od chwili pojawienia się na rynku pierwszej kryptowaluty, nie miała ona zbyt wielu fanów. Ludzie z reguły podchodzili do tego tematu ostrożnie, ponieważ niewiele się o tym mówiło. Jednak w pewnym momencie kryptowaluty zaczęły zdobywać popularność. W zasadzie można powiedzieć, że od pewnego czasu stały się po prostu modne.

Poza tym cechą charakterystyczną tego rynku jest właśnie zmienność. Wygląda to tak, że w ciągu kilku godzin kurs może rosnąć, żeby zaraz później zacząć spadać. Wiąże się to z tym, że decydując się na inwestowanie w nie, w takim samym stopniu możemy liczyć na duże zyski, jak i duże straty.

Istotne jest też to, że kryptorynek nie podlega żadnej kontroli, nie ma więc oficjalnych przepisów co do jego funkcjonowania. Kryptowaluty są więc całkowicie uzależnione od użytkowników.

Ze względu na panującą sytuację gospodarczą w ostatnim czasie występuje tendencja spadkowa bitcoina, który jest królem wśród kryptowalut. Można to jednak wytłumaczyć tym, że coraz więcej ludzi boi się przeznaczać swoje oszczędności na tego typy inwestycje, gdyż są one po prostu bardzo niepewne.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym znaczącym fakcie, a mianowicie – giełdy kryptowalut są czynne na okrągło, przez 24 godziny na dobę. To również ma wpływ na wahania ich cen.

Jakie występują rodzaje kryptowalut?

Aktualnie na rynku istnieje mnóstwo kryptowalut. Jeśli chcesz być na bieżąco, bez problemu możesz je znaleźć choćby na platformach giełdowych. Poniżej omówię wybrane przeze mnie najpopularniejsze kryptowaluty.

Bitcoin

Rodzaje kryptowalut

Bitcoin (BTC) to najpopularniejsza kryptowaluta, która bazuje na technologii peer-to-peer. Co istotne, była to pierwsza kryptowaluta na rynku. Od lat jest również najdroższa pod względem kapitalizacji rynkowej.

Poza tym, że zajmuje czołowe miejsce w świecie kryptowalut, zapotrzebowanie na bitcoiny wpływa też na kurs wielu z nich. Dlatego śledząc kurs bitcoina, możemy uzyskać obraz aktualnej sytuacji na rynku. Mówiąc w skrócie – cena bitcoina w pewein sposób reguluje ceny kryptowalut.

Bitcoin został stworzony przez Satoshi Nakamoto w 2009 r. Co ciekawe, nie wiadomo na pewno, czy to jedna osoba, czy większa grupa programistów. Nigdy nie potwierdzono tej tożsamości, prawdopodobnie jest to jedynie pseudonim. Powstał on z myślą o alternatywnej wersji walut fiat, co oczywiście udało się osiągnąć. Gwarantuje on szybkie transakcje, które nie wymagają pośrednictwa żadnego banku.

Podaż bitcoina jest ograniczona – zaraz po jego powstaniu w kodzie źródłowym została określona liczba monet możliwych do wydobycia, która wynosi 21 mln. Aktualnie zostało ich mniej niż 10%. Pamiętajmy, że regularnie wzrasta trudność wydobycia tej waluty. Prognozy jednak mówią, że wszystkie bitcoiny zostaną wykopane do 2140 r.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że bitcoin to nie tylko kryptowaluta, ale także platforma płatnicza. Jest tak samo zdecentralizowana jak cyfrowe waluty, wykorzystuję też technologię blockchain.

Inwestowanie w BTC – jak działają kontrakty CFD?

Chcąc inwestować w bitcoina, można to zrobić kontraktami CDF. Jest to związane z dużym ryzykiem, ale patrząc na to z drugiej strony, możesz wtedy zarobić nie tylko na wzrostach cen, ale również na spadkach.

Czym są w ogóle kontrakty CFD? Otóż są one złożonymi instrumentami finansowymi, ich nazwa oznacza dokładnie „kontrakt na różnicę kursową”. Zwróć uwagę na fakt, że nie musisz nawet posiadać określonej wiedzy, jeśli chcesz spróbować swoich sił w handlu kontraktami CFD.

Miej jednak na uwadze, że mnóstwo ludzi straciło wszystkie swoje pieniądze właśnie w wyniku handlu kontraktami CFD. Najczęściej dzieje się to z powodu dźwigni finansowej, która teoretycznie powinna pomagać w zwiększeniu zysków. Niestety coraz częściej nie ma to pokrycia w rzeczywistości – liczymy na duży zysk, a jedyne, co dostajemy, to rozczarowanie związane z poniesionymi stratami.

Ethereum

Inwestowanie kryptowalut

W zasadzie ethereum to nazwa platformy płatniczej, natomiast tokeny, które umożliwiają płatności w tej sieci to ethery (ETH). Działa ona na zasadzie zdecentralizowanego serwisu, tak samo jak bitcoin. Jeśli chodzi o inne podobieństwa, opiera się również na technologii blockchain. Płatności realizowane są pomiędzy poszczególnymi użytkownikami.

Zajmuje drugie miejsce na liście najpopularniejszych kryptowalut. Patrząc z perspektywy porównawczej do BTC, sieć ethereum zapewnia możliwość dokonania większej ilości transakcji w stosunkowo krótszym czasie. Co ciekawe, nie istnieją też szczegółowe ograniczenia w kwestii ilości tych cyfrowych aktywów. W tym przypadku jedyną restrykcją jest emisja eteru – określona na poziomie 18 mln rocznie.

Jeśli chodzi o zastosowanie sieci ethereum, to istnieje tutaj mnóstwo możliwości. Najważniejsze z nich to:

  • tworzenie aplikacji opartych na technologii blockchain, oczywiście o zdecentralizowanym charakterze,
  • zawieranie umów cyfrowych,
  • płatności internetowe.

Warto wiedzieć, że sieć ethereum pojawiła się relatywnie niedawno, bo w 2015 r.

Litecoin

Litecoin (LTC) jest kolejnym przykładem kryptowaluty działającej w systemie peer-to-peer. Ze względu na to, że bazuje na kodzie źródłowym bitcoina, w wielu kwestiach go też przypomina. Główne podobieństwa dotyczą tego, że działa w technologii blockchain oraz ma ograniczoną liczbę monet – 84 mln.

Ogólna koncepcja polegała na tym, żeby ta waluta cyfrowa była bardziej efektywna (od bitcoina) przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów transakcyjnych. Wydobywanie LTC przebiega szybciej i generalnie jest to łatwiejsze do przeprowadzenia. Tak jak w przypadku innych kryptowalut, litecoina również cechują spore wahania kursu.

LTC został stworzony w 2011 r. przez Charliego Lee – ówczesnego pracownika Google. Jest to więc jedna z najstarszych na rynku kryptowalut.

Solana

Rodzaje kryptowalut

Solana (SOL) jest zdecentralizowaną kryptowalutą opartą o technologię blockchain w systemie open-source. Korzysta z połączenia algorytmu Proof of Stake oraz Proof of History w celu osiągnięcia jak największej prędkości danej transakcji, gwarantując użytkownikom bezpieczeństwo.

Powstała głównie z myślą o deweloperach i wszelkich instytucjach technologicznym na świecie. Umożliwia ona m.in. tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, obsługuje też smart kontrakty. Z tego względu jest sporą konkurencją dla sieci ethereum.

Transakcje w sieci solana wyróżniają się tym, że są znakowane czasem. Sieć działa w formie zegara kryptograficznego, może też funkcjonować jako zdecentralizowany zegar. Realnie wygląda to tak, że solana jest w stanie przetwarzać nawet 50 000 transakcji na sekundę. Poza tym transakcje w tej sieci charakteryzują się relatywnie niskim kosztem.

Anatoly Yakovenko stworzył tę kryptowalutę w 2017 r.

Monero

Monero (XMR) to platforma, która powstała w 2014 r. Funkcjonuje dzięki technologii blockchain, podobnie jak inne wirtualne waluty. Poszczególne transakcje zapewniają ogromną anonimowość – dane adresata i nadawcy są poufne, tak samo kwota przelewu. Według ekspertów jest jedną z najbezpieczniejszych platform dla użytkowników.

Liczba monet XMR nie została w żaden sposób ograniczona. Sieć monero przypomina nieco ripple – pod względem możliwości realizowania przelewów do każdego miejsca na świecie. Transfer jest przesyłany innym użytkownikom bez żadnego pośrednictwa.

Wydobywanie tych cyfrowych monet działa na podobnych zasadach jak w przypadku bitcoina. Innowacją jest tutaj nieokreślony rozmiar pojedynczego bloku, ponieważ zmienia się on na bieżąco dzięki algorytmowi, na podstawie 100 ostatnich bloków. Kwoty transakcyjne również obliczane są w taki sposób.

Co ciekawe, na początku monero było nazywane bitmonero, czyli dokładnie „bitcoin” (w języku esperanto). Szybko jednak postanowiono zmienić nazwę na krótszą i taka funkcjonuje do dzisiaj.

Ripple

Ripple (XRP) to platforma działająca w systemie peer-to-peer, ma ona rozproszony charakter. Posiada również otwarty kod źródłowy. Została wprowadzona w 2012 r. XRP to nazwa tokenów w jej sieci.

Zapewnia szybkie przelewy w obrocie międzynarodowym. W pewnym sensie pełni funkcję łącznika w transakcjach pomiędzy poszczególnymi giełdami, bankami czy korporacjami. Nie ma możliwości wykopywania tej kryptowaluty.

Jest w stanie przetwarzać więcej transakcji niż bitcoin. Poza tym umożliwia połączenie z systemami wykorzystywanymi przez banki. Jej twórcy postawili sobie za cel swobodne przesyłanie pieniędzy w każdej walucie i do każdego kraju.

Cardano

Rodzaje kryptowalut

Cardano (ADA) to kolejna zdecentralizowana platforma, która jest oparta na technologii blockchain, a ponadto cechuje ją otwarty kod źródłowy.

Jednak to, co ją szczególnie wyróżnia spośród innych, to fakt, że u jej podstaw leży filozofia naukowa. Podczas jej tworzenia opierano się na badaniach akademickich. W całości została stworzona na własnym kodzie źródłowym, opracowała ją grupa ekspertów z całego świata.

Została wprowadzona w 2017 r. przez Charlesa Hoskinsona – współzałożyciela sieci ethereum.

Sieć cardano jest połączeniem kryptografii, systemów rozproszonych oraz projektowania mechanizmów. Posiada własną kryptowalutę o nazwie ADA. Token został nazwany w ten sposób na cześć brytyjskiej matematyczki, Ady Lovelace. Co ciekawe, kobieta została uznana za pierwszą programistkę w historii – jest twórczynią pierwszego algorytmu.

Binance Coin

Binance coin (BNB) został stworzony w 2017 r. Jego autorami są deweloperzy z giełdy Binance. Opiera się na blockchainie ethereum. Docelowo tokeny BNB miały redukować opłaty handlowe, będąc po prostu tokenem użytkowym.

Dzięki korzystaniu z tej waluty cyfrowej możesz zyskać określone zniżki na różne transakcje w obrębie tej ogromnej giełdy kryptowalut.

Binance coin ma zamknięty kod źródłowy, wobec tego nie ma do niego dostępu. Poza tym nie ma możliwości wydobywania tokenów.

Warto wiedzieć, że przez pierwsze pięć lat istnienia, utrzymywał pozycję w 1. piątce kryptowalut, biorąc pod uwagę kapitalizację rynkową.

Opinie na temat tej kryptowaluty są podzielone. Niektórzy jednak twierdzą, że ze względu na korelacje z giełdą Binance, transakcje są obarczone wysokim ryzykiem.

Kryptowaluty – czy warto w nie inwestować?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasami warto, a czasami nie. Tak naprawdę nigdy nie ma pewności, co się stanie, gdy zaryzykujesz.

Jeśli należysz do osób zafascynowanych tymi cyfrowymi aktywami, a dodatkowo masz wolne środki, to oczywiście możesz przeznaczyć ich część na inwestycję w jakąś kryptowalutę.

Pamiętaj jednak o tym, aby podchodzić do tego tematu z powściągliwością. Zanim zaczniesz inwestować, zapoznaj się z podstawowymi informacjami, które bywają bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli chodzi o pieniądze. Możesz skorzystać z porady doradcy finansowego, który w sposób merytoryczny przedstawi wszelkie istotne kwestie i ostatecznie pomoże Ci podjąć decyzję.

Przygotowując się do inwestycji, koniecznie sprawdź, w jaki sposób można przechowywać takie aktywa, aby były bezpieczne. Na koniec zdecyduj, w jakie kryptowaluty inwestować, biorąc pod uwagę ich aktualne kursy na giełdzie, a także Twoje możliwości finansowe.

Podsumowanie

Kryptowaluty to cyfrowe aktywa służące do dokonywania płatności w internecie i poza nim. Istnieją już sklepy, w których można płacić np. za pomocą bitcoinów. Poza tym coraz popularniejsze stają się inwestycje w te wirtualne pieniądze. Opisałem tutaj najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed zainwestowaniem w nie swoich pieniędzy.

W artykule skupiłem się na kilku najbardziej znanych kryptowalutach na rynku, wśród których znalazły się m.in. ethereum, solana czy binance coin.

Interesuje Cię tematyka biznesowa lub finansowa i szukasz podobnych wpisów? W takim razie zapraszam Cię na mojego bloga biznesowego, znajdziesz tam więcej tego typu artykułów.

By adminwf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *