venture capitalŹródło: Pexels.com

Działalność gospodarcza to jedna z form zarabiania pieniędzy, ale też alternatywa dla popularnego zatrudnienia na etacie. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa daje wiele możliwości rozwoju, satysfakcji, realizacji własnych planów oraz osiągania ponadprzeciętnych zysków. Te czynniki często napędzają osoby do podjęcia decyzji, która kiełkowała w głowie od dłuższego czasu.

Patrząc na dzisiejszy rynek z pewnością możemy zauważyć niesamowity postęp technologiczny, który doprowadza do wzmożonego zapotrzebowania na innowacje. Oczywistym jest, że odpowiedzią na popyt jest tworzenie produktów i usług, które zaspokoją wspomniane potrzeby. Mówiąc o takich przedsiębiorstwach mamy często na myśli ryzykowne przedsięwzięcia, które charakteryzuje możliwa do osiągnięcia wysoka stopa zwrotu. Niestety, takie firmy często wymagają dużych nakładów finansowych, w związku z czym muszą szukać inwestorów. Jednym z rozwiązań jest venture capital.

Co to jest venture capital?

Venture capital to pojęcie, które w słowniku języka polskiego zagościło stosunkowo niedawno. Wydaje się jednak, że zadomowiło się na dobre i nie ma zamiaru opuszczać naszych granic. Przechodząc do sedna, musimy wyjaśnić, że venture capital w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza dosłownie kapitał podwyższonego ryzyka. To powoduje, że możemy określić go jako specyficzną formę finansowania rozwoju firm. Najczęściej pojawia się ona w odniesieniu do tzw. finansowania zalążkowego oraz startupów.

W związku z powyższym, o venture capital możemy mówić w odniesieniu do niepublicznych przedsiębiorstw znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju. Tego typu działalnością zajmują się z reguły wyspecjalizowane podmioty, które są w stanie ocenić ryzyko oraz możliwą do osiągnięcia stopę zwrotu.

Co ciekawe, venture capital ma charakter własnościowy. Oznacza to, że jest realizowany w danej firmie poprzez objęcie pakietu akcji lub udziałów. Dzięki temu inwestor staje się jednocześnie współwłaścicielem spółki.

Korzyści płynące z venture capital

Osoba, która próbuje zrealizować swój pomysł, a brakuje jej środków finansowych, może skorzystać właśnie z venture capital. Dzięki takiemu sposobowi finansowania przedsiębiorca zderza się z wieloma zaletami. Przede wszystkim otrzymuje kapitał, który jest niezbędny do rozwoju i ekspansji firmy. Poza tym, venture capital nie wymagają zabezpieczeń oraz są trudne do wycofania bez obopólnej zgody. Oznacza to, że inwestor już na starcie bierze na siebie ryzyko z tym związane, a jednocześnie nie pozbawi przedsiębiorcy nagłego odpływu gotówki.

Dodatkowo, mamy do czynienia z rozsądnym kosztem obsługi gotówki, który nierzadko może okazać się korzystniejszy niż kredyt bankowy.

Co więcej, w przypadku znalezienia odpowiedniej osoby nie musimy martwić się o długotrwałe analizy związane z oceną zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, która, szczególnie w początkowej fazie rozwoju, bywa znikoma.

Wsparcie, z którego warto skorzystać

venture capital
Źródło: Pexels.com

Fundusz venture capital ze swojego założenia pozostaje w spółce przez okres 3 do 7 lat. Po tym czasie najczęściej następuje sprzedaż akcji, bądź udziałów osobom zainteresowanym. Oznacza to, że nie mamy tutaj styczności z pojęciem odsetek jak w przypadku kredytów bankowych. Ponadto, tego typu finansowanie nie sprowadza się tylko i wyłącznie do przekazania środków finansowych. Przedsiębiorcy mogą dodatkowo liczyć na szerokie wsparcie poparte doświadczeniem i wiedzą – w szczególności w odniesieniu do aspektów prawnych i finansowych.

Venture capital w Polsce

Sytuacja venture capital na polskim rynku jest na bieżąco monitorowania. Efektem tego są różnorodne raporty. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czy jest to opłacalna forma pozyskania kapitału.

Patrząc na lata 2019-2021 możemy z łatwością zauważyć gwałtowny wzrost popularności tego typu rozwiązań. Trzy lata temu mieliśmy do czynienia z 922 transakcjami tego typu. Natomiast w 2021 roku liczba wzrosła do ponad 3 tysięcy, a przez polski rynek venture capital przepłynęło ponad 3,5 mld zł.

Jak widać, wzrost popularności jest tu niemal skokowy. Oznacza to, że rozwijający się rynek venture capital nie tylko stanie się bardziej dostępny, ale też powinien być poddawany w dyskusje wewnątrzfirmowe jako jeden ze sposobów pozyskania kapitału.

Kto może skorzystać z venture capital?

Kapitałodawcami w przypadku venture capital mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i inne podmioty. Pośród tych drugich często wymienia się wszelkiego rodzaju właścicieli dobrze prosperujących przedsiębiorstw, agencje rządowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, czy korporacje.

Mając tak szeroko pole manewru z pewnością możemy zastanawiać się teraz, kto może skorzystać z venture capital. Otóż szansę na uzyskanie tego typu finansowania mają przede wszystkim spółki, które nie są notowane na giełdzie. Poza tym, powinny one działać w obrębie branży, która charakteryzuje się perspektywami wzrostu. To z pewnością ułatwi pozyskanie finansowania.

Lista firm, które powinny wziąć pod uwagę venture capital jest jednak zdecydowanie dłuższa. Do wymienionych powyżej z pewnością powinniśmy dodać przedsiębiorstwa, które są zarządzane w odpowiedni, klarowny sposób oraz te posiadające zweryfikowany rynkowo model biznesowy i jasną wizję rozwoju.

By adminwf

One thought on “Czym jest venture capital i kto może z tego skorzystać?”
  1. Moim zdaniem największą zaletą venture capital jest fakt, że firma zyskuje kapitał na inwestycję bez konieczności przedstawienia jakichkolwiek zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *